Skip to main content

OSPA

Toiduvarud

2021. aasta sügisel andis maaeluministeerium AS-le Eesti Varude Keskuse üle riigi toiduvaru haldamise kohustused.

Riigi tänane toiduvaru on moodustatud 2000. aastate alguses ja seda hoitakse valmistoidu kujul (konservid, kuivained, teraviljatooted, joogid jms) arvestusega, et varus sisalduv kalorite hulk on piisav kogu elanikkonna toiduvajaduste katteks kolmeks päevaks. Kuna kriisiolukordades ei ole abivajajateks kunagi kogu elanikkond korraga, jagub riigi toiduvaru oluliselt kauemaks.

Riigi toiduvarus on kokku üle 1400 tonni kaupa.

Riigi toiduvaru hoiustavad varude keskuse lepingupartneriteks olevad tublid Eesti ettevõtted, kellel on kohustus kokkulepitud hulka toitu ja jooke igal ajahetkel oma ladudes hoida. Kriisiolukorras ostab riik varu tootjatelt ja hulgikaupmeestelt välja.

AS Eesti Varude Keskus on alustanud toiduvaru lepingupartneritega läbirääkimisi, et valmistoidu varu mahtu mitmekordistada.

Eesti maaülikooli, konjunktuuriinstituudi ja taimekasvatuse instituudi koostöös valmib sel kevadel mahukas teadusuuring Eesti toidusektori varustuskindlusest. Varude keskusele on see oluliseks sisendiks, kas lisaks valmistoidule on vajalik ja mõistlik hoida strateegilise varuna ka näiteks vilja või kriitilisi tootmiskomponente.

Eesti toiduga isevarustatuse taset võib hinnata heaks. Meie tootmisettevõtetes, hulgiladudes ja jaekauplustes on enamlevinud toiduainete kaubagruppe mitme kuu tavatarbimise mahus. Lisaks on enamikus Eesti peredes ka mitme päeva kodune toiduvaru.