Skip to main content

OSPA

Soomes toimuv streik Eesti vedelkütustega varustatust ei mõjuta

Submitted by ospa on Wed, 03/13/2024 - 15:11

Eesti Varude Keskuse (EVK) hinnangul Soome ametiühingute poolt esmaspäeval alustatud kahenädalane streik Eesti vedelkütustega varustatust ei mõjuta. Eesti kütuseettevõtete kommertsvarud püsivad aasta keskmisel tasemel ning tarned toimuvad tavapäraselt.

Seadusest tulenevalt analüüsib EVK koostöös kütusemüüjatega pidevalt riigi kütusega varustatust. Kütusemüüjatel on kohustus jagada  andmeid, mida varude keskus turuolukorra hindamiseks vajab.

Tänavu veebruari viimase kuupäeva seisuga oli kütusefirmadel kokku kommertsvarudena bensiini 54 ja diislikütust 29 tavatarbimise päeva mahus.

Eesti Varude Keskuse juhatuse liikme Priit Enoki sõnul on kommertsvarude tase püsinud viimastel aastatel stabiilsena.

„Keskmiselt on meie kütusemüüjatel alati terminalides ja tanklates mootorikütustena kasutavat bensiini kahe kuu ja diislikütust ühe kuu mahus. Ka lennukikütuse kommertsvarust jagub umbes üheks kuuks. Eesti kütuseturu osalised tegutsevad väga vastutustundlikult ning märkimisväärsete laoseisude hoidmine vähendab tarnetõrgetest tulenevaid riske.

Eestisse imporditavad mootorikütused pärinevad põhiliselt Leedu ja Soome rafineerimistehastest ning varude keskusele teadaolevalt kütuse maaletoomisel tarnetõrkeid pole esinenud,“ ütles Enok.

Lisaks ettevõtete kommertsvarudele on riigil kolme kuu tarbimismahus strateegiline kütusevaru, mida hoiustatakse bensiinis, diislikütuses ja lennukikütuses. Riigi kütusevaru on mõeldud kasutamiseks olukorras, kui Eesti kütuseettevõtetel tekivad tarneprobleemid kütuse saamisel. Alates kütusevaru moodustamisest kakskümmend aastat tagasi ei ole Eestis siseriiklikult tekkinud niivõrd tõsiseid tarnetõrkeid, mille ületamine oleks vajanud riigi varu kasutusele võtmist.

Iga päev tarbivad Eesti sõidukid ja masinad keskmiselt 2,7 miljonit liitrit diislikütust, 0,75 miljonit liitrit bensiini ja 0,2 miljonit liitrit lennukikütust. Sellise koguse kütuse vedamiseks läheb vaja 50 tsisternvaguniga kaubarongi.

Riigile kuuluv AS Eesti Varude Keskus haldab Eesti elanikkonnale kriisiolukorraks vajalike elutähtsate kaupade varumist ja hoiustamist ning hoolitseb nende kasutusele võtmise korraldamise eest.