Skip to main content

OSPA

Eesti võõrustab maailma kütusevaru agentuuride tippkohtumist

Submitted by ospa on Mon, 09/11/2023 - 07:21

AS Eesti Varude Keskus pressiteade
11. september 2023

Alates esmaspäevast, 11. septembrist võõrustab Eesti Varude Keskus (EVK) kahe päeva jooksul maailma kütusevaru agentuuride tippkohtumist. Kohtumisel on esindatud 30 riiki, mille strateegilised kütusevarud moodustavad valdava osa arenenud tööstusriikide naftatoodete puhvist. Tallinnas arutakse globaalse naftaturu tasakaalustamise võimalusi, rohepöörde mõju fossiilkütuste ärile ning vahetatakse kogemusi kütusevarude haldamise ja kriisiolukordades kasutusele võtmise osas.

Eesti Varude Keskuse juhatuse liikme ja maailma varuagentuuride kokkusaamise ACOMES eesistuja Priit Enoki sõnul on Tallinna kohtumine märgiline nii osavõtjate suurelt arvult, esindatuse tasemelt kui ajastuselt.

„Kõik on kohal. Laua taga istuvad võrdsete partneritena väga suurte kütusevarudega riigid nagu USA ja Jaapan koos Euroopa väikeriikidega kelle hulka kuulume ka meie. Kriisiolukorras on vaja tagada ühiskonnale kütuse kättesaadavus ning siis ei loe mitte niivõrd varude suurus kui võime need operatiivselt koostöös partneritega kasutusele võtta. Venemaa agressioon Ukrainas ja sagenenud kliimakatastroofid on eredalt tõestanud varude tähtsust,“ lausus Enok.

Arenenud tööstusriigid, eesotsas Ameerika Ühendriikidega alustasid strateegiliste kütusevarude moodustamist pool sajandit tagasi esimese suure naftakriisi tulemusel. Naftat eksportivate araabiamaade ebaproportsionaalselt suure mõju tasakaalustamiseks asutasid juhtivad tööstusriigid 1974. aastal Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) ja kütuseimpordist sõltuvad riigid hakkasid kütuseid varuma. IEA liikmesriikide poolt tänaseks hoitavad riiklikud- ja kommertsvarud võimaldaksid katta kogu maailma naftatoodete tarbimise 450 päeva jooksul.

Priit Enoki kinnitusel on riikide strateegilistel kütusevarudel reaalne mõju naftakriiside ohjamisel ning teatud määral ka kütusehinna stabiliseerimisel. „Eesti IEA liikmeks olemist ning varuagentuuride koostöös aktiivset osalemist võib kütusevaldkonnas liialdamata võrrelda meie kuulumisega NATO-sse. Selle eripäraga, et siin tegeleme energiajulgeolekuga ja oleme valmis end kollektiivselt turuvapustuste eest kaitsma,“ selgitas Enok.

Riigile kuuluv AS Eesti Varude Keskus hoiab strateegilise varuna mootoribensiini, diisli- ja lennukikütust Eesti 90 päeva tavatarbimise mahus. Kütusevaru on mõeldud riigi varustuskindluse, julgeoleku ning elanikkonna toimetuleku tagamiseks aga ka rahvusvaheliste lepingute alusel võetud kohustuste täitmiseks.

Vedelkütusevarude haldamiskuludeks kogub EVK kütusemüüjate käest aastas umbes viis miljonit eurot varumakset. Keskmise läbisõiduga autoomanik tasub kütust tankides aasta jooksul varumakset ligi seitse eurot. Kütuse varumaksest kaetakse kõik varude haldamisega seotud kulud.